Okładka książki w oprawie miękkiej

Okładka każdej książki spełnia dwie funkcie. Wykonana z grubszego papieru, najczęściej kartonu, trwale związana za pomocą kleju ze środkiem chroni pierwszą i ostatnią stronę bloku oraz grzbiet książki (miejsce klejenia). Okładka książki to też pierwszy jej element, który widzimy biorąc ją do ręki. Z tego powodu warto poświęcić czas na prawidłowe jej przygotowanie i dopracowanie każdego detalu.

Kolejność stron okładki i rodzaj zadruku

Na drukowanym arkuszu okładki znajdują się parami:

 • dwie zewnętrzne strony – tylna strona okładki, czyli ‘4’ (po lewej) oraz frontowa, czyli ‘1’ (po prawej), rozdzielone szerokością grzbietu
 • dwie wewnętrzne strony – 2 i 3 – rozdzielone grzbietem.

Wiekszość okładek zadrukowaną ma tylko zewnętrzną stronę (stronę 4 i 1 oraz grzbiet). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zadrukować i wnętrze okładki – zależy to tylko od Ciebie. Rodzaj zadruku opisuje się za pomocą cyfr, gdzie:

 • 4 – oznacza zadruk kolorowy,
 • 1 – oznacza zadruk kolorem czarnym lub w skali szarości,
 • 0 – oznacza brak zadruku.

Zapis 4+1 oznacza druk dwustronny, w którym pierwsza strona będzie drukowana w kolorze, a druga w skali szarości (czarno-biała). Zapis 4+0 oznacza z kolei druk jednostronny w kolorze.

Jak ustalić rozmiar okładki?

Rozmiar okładki oblicza się w oparciu o poniższe wytyczne:

 • szerokość okładki to szerokość bloku (środka) książki mnożona przez 2 (okładka wierzchnia i tylna) + szerokość grzbietu;
 • wysokość okładki to oczywiście wysokość bloku (środka) naszej książki;
 • szerokość grzbietu zależy od ilości kartek i rodzaju papieru (jak ją wyliczyć przeczytasz tutaj).

Jak przygotować okładkę?

Do najczęstszych błędów Klientów należy przygotowanie projektu całej książki w jednym dokumencie razem z okładką. Zazwyczaj taka okładka ma tylko pierwszą i ostatnią stronę, ale nie zawiera grzbietu. Tymczasem najpierw przygotowujemy cały środek (blok), a dopiero na końcu okładkę, koniecznie w nowym dokumencie.

Okładkę przygotowujemy jako oddzielny dokument (plik)

Aby ułatwić prawidłowe przygotowanie okładki do każdego formatu książki udostępniamy odpowiednie szablony, dzięki którym zostanie ona właściwie zaprojektowana. Najprościej i najłatwiej okładkę przygotować w profesjonalnych aplikacjach graficznych (Corel, Adobe).

 • Pobierz ze strony danego produktu (formatu książki) szablon okładki.
 • Zaimportuj plik do wybranej przez siebie aplikacji graficznej.
 • Zmodyfikuj szablon o właściwą dla Twojej książki szerokość (grubość) grzbietu (tutaj przeczytasz jak ustalić grubość grzbietu).
 • Wypełnij treścią zmodyfikowany szablon pamiętając o wszystkich parametrach związanych z bezpiecznym marginesem, spadem, kolorystyką (CMYK) oraz rozdzielczością bitmap.

Okładkę można przygotować także w wielu bezpłatnych aplikacjach o ile pozwalają one na import i modyfikację naszych szablonów oraz wygenerowanie pliku spełniającego wymagania techniczne związane z jakością profesjonalnego druku. Popularne edytory tekstu i programy do prezentacji niestety nie nadają się do tego celu.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu okładki?

 • Przede wszystkim na marginesy. Okładka poza pełnieniem funkcji ochronnej dla środka jest też “wizytówką” książki. Ma zachęcać do zapoznania się z treścią, dlatego wymaga starannego przygotowania. Najlepiej zastosować bezpieczny 2 – 2,5 centymetrowy margines dla wszystkich ważnych elementów okładki jak tytuł, autor itp.
 • Jeśli chcesz na okładce zamieścić jakieś zdjęcie upewnij się, czy jest ono wystarczająco dobrej jakości (rozdzielczości) – należy użyć bitmap o rozdzielczości 300 dpi (punkty na cal) dla skali 1:1.
 • Jeśli planujesz tło okładki w innym kolorze niż białym lub gdy któraś z grafik ma dochodzić do krawędzi strony, musisz pamiętać o wyciągnięciu 3mm spadów – tło lub grafiki powinny wychodzić 3mm poza linię cięcia.
 • Druk cyfrowy oparty jest na barwach modelu CMYK, który różni się od modelu RGB monitorów, aparatów cyfrowych itd. Może to doprowadzić do sytuacji, w której wydruk będzie różnił się nieco kolorystycznie od tego co widzisz na monitorze.

Jeśli nie wiesz, czy Twoja okładka została przygotowana prawidłowo lub zupełnie nie możesz sobie z nią poradzić zamów jej przygotowanie u nas. Na podstawie dostarczonych materiałów stworzymy projekt i wyślemy do Ciebie do akceptacji.