Rodowody
Historia pochodzenia najbliższej rodziny jest obecnie jednym z popularniejszych tematów poruszanych przez autorów piszących własne książki. Temat zasługuje na uwagę jeśli chcemy po sobie zostawić coś więcej niż spadek :).
Wydanie historii rodzinnej jest temat ciekawym, ale i będącym wyzwaniem w realizacji. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na zebranie i udokumentowanie odpowiednich informacji.
Badaniem i dokumentowaniem wielopokoleniowych więzi rodzinnych zajmuje się jedna z dziedzin historii. – genealogia.
Publikacje rodowodów i historii rodzinnych technicznie nie różnią się znacząco od innych publikacji poza treścią, a raczej sposobem zapisu niektórych treści. To co wydaje się najbardziej charakterystyczne w przypadku rodowodów to drzewo / tablica potomków. O ile graficznie drzewo genealogiczne wygląda bardzo atrakcyjnie, to z przyczyn technicznych nie można go w całości umieścić w publikacji. Jest kilka sposób rozwiązania tego problemu.
Jedno z nich polega na budowaniu w oddzielnych dokumentach ‘fragmentów drzewa’ zwierających 2-3 pokolenia. W takim ujęciu można zachować poprawną pisownię zdarzeń oraz schemat zależności (schemat blokowy). W dokumencie głównym można później umieścić takie schematy jako np. rysunki. Innym sposobem zapisu wielopokoleniowych więzi rodzinnych są wcięcia akapitowe.
Wcięcia akapitowe jako sposób zapisu więzi rodzinnych
Każdy użytkownik edytorów tekstowych spotkał się lub korzystał z narzędzi list. Co prawda narzędzia listy mogą być przydatne lub służyć do różnicowania określonych pokoleń, ale ich najbardziej charakterystyczną cechą jest alfanumeryczne lub graficzne sygnowanie każdego poziomu. Nie każdy jednak chciałby taki symbol w określonym wcięciu. Zamiast listy użyć można samego wcięcia akapitowego regulowanego tabulatorem. Oczywiście, przy kilku pokoleniach będziemy mieli do czynienia z kilkoma wcięciami (tabulator). Przy rozsądnym planowaniu głębokości wcięć akapitowych pozwalają one na czytelny i pełny zapis wszystkich informacji.
Wcięcia akapitowe są dobrym rozwiązaniem na szybkie ‘graficzne’ przedstawienie zależności rodzinnych. W wielu przypadkach wcięcia akapitowe zastępują schematy blokowe, a w przypadku składu publikacji są bardziej estetyczne i wygodniejsze.
Style akapitowe jako sposób zapisu więzi rodzinnych
Style akapitowe uzupełnione ‘listami’ lub wcięciami akapitowymi mogą doskonale ujednolicić stopnie pokrewieństwa w publikacji. Stylami akapitowymi zwykle wyróżnia się tytuły, podtytuły itd. Jeśli znamy ilość pokoleń w publikacji można każdemu pokoleniu przypisać określony styl akapitowy nagłówka. Co można na tym zyskać? Przede wszystkim czytelność organizacji tematów w publikacji oraz stopniowanie genealogii w ujęciu całego spisu treści. Spisy treści (ale także inne spisy) generowane są bowiem na podstawie występujących w publikacji stylów akapitowych.
Indeksy dla ambitnych
Indeks to spis pojęć i tematów omawianych w dokumencie wraz ze stronami, na których się pojawiają. Aby utworzyć indeks, należy oznaczyć hasła indeksu przez nadanie nazwy hasłu głównemu i odsyłaczom w dokumencie, a następnie utworzyć indeks.
Tablica Genealogiczna opisuje przyjęte formy zapisywania zdarzeń przez skróty i symbole. Zapis skrótów lub symboli powinien być w całej publikacji identyczny.
Drzewa genealogiczne
Drzewo genealogiczne to potoczna nazwa tablicy potomków. Wizualnie drzewo genealogiczne podobne jest do schematu organizacyjnego, a przedstawiane jest najczęściej w kształcie drzewa. Wydaje się że konstrukcyjnie budowa takiego drzewa jest prosta: rodzice mają dzieci, a ich dzieci mają swoje dzieci itd. Im większe drzewo czyli obejmujące więcej pokoleń tym większy problem doboru formatu (papier) na którym takie drzewo się zmieści.
Programy i serwisy internetowe
Najwygodniejsze rozwiązania graficzne drzew genealogicznych oferują programy komputerowe lub serwisy internetowe poświęcone temu zagadnieniu. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: ‘drzewa genealogiczne’ otrzymujemy szereg odnośników do w/w tematu. Temat drzew genealogicznych rozwijają serwisy tematyczne, które w wielu przypadkach oferują narzędzia graficzne zarówno bezpłatne jak i płatne. Sami musimy dokonać wyboru jakie narzędzia spełnią nasze oczekiwania. Na szczęście w większości przypadków każde z nich można bezpłatnie wypróbować. Plusem tego rozwiązania jest to, że sami skupiamy się tylko na wypełnianiu poszczególnych pól związanych z daną osobą. Program sam wygeneruje graficznie odpowiednie drzewo genealogiczne na wybranym przez nas nośniku. Musimy tylko pamiętać o tym, że wielopokoleniowe drzewa genealogiczne nie zmieszczą się na typowej kartce papieru. Zwykle są to duże arkusze papieru o rozmiarze co najmniej A3. Niektóre serwisy pozwalają pracować nad drzewem wielu osobom dzięki czemu wszystkie informacje są na bieżąco uzupełniane. Minusem serwisów internetowych jest kilka. Może się okazać, że program darmowy jest tylko w ograniczonej wersji, np. ma ograniczoną ilość pokoleń lub nie oferują pracy zespołowej.
Inne programy
Poza wyspecjalizowanymi programami do tworzenia drzew genealogicznych pozostają programy graficzne (wektorowe, CorelDraw, Illustrator, Inscape itp.) oraz schematy blokowe oferowane w Pakietach Office (Word, Excle, PowerPoint). Odradzamy tworzenie skomplikowanych drzew genealogicznych w programach bitmapowych (Photoshop itp.)
Maszy pytania – napisz do nas.
Kliknij i sprawdź ile będzie kosztował druk Twojej historii rodzinnej.