Rozdzielczość grafik do druku

Grafiki w dużym skrócie można podzielić na rastrowe (bitmapy) i wektorowe. Cliparty, ikony, stosunkowo proste i płaskie kształty, wypełnienia charakteryzują grafikę wektorową, której temat rozdzielczości w zasadzie nie dotyczy, bo jest doskonale skalowalna. Grafika wektorowa jest jednak specyficzna i nie każdemu odpowiada. Poza tym trzeba posiadać pewne umiejętności jej tworzenia i wykorzystywania.

Zdjęcia, fotografie, skany i grafiki stworzone np. w Photoshop’ie to z kolei reprezentanci BITMAPY, czyli grafiki rastrowej. Tutaj rozmiar i rozdzielczość ma olbrzymie znaczenie.

Dlaczego odpowiedni poziom rozdzielczości jest taki ważny i jak dobrać jej wartość do swojego projektu przeczytasz poniżej.

Co to jest dpi?

Rozdzielczość grafik określa się wartością dpi (dots per inch), czyli punktów na cal. Do druku cyfrowego optymalne są wartości 250-350 dpi w skali 1:1. Wyższa rozdzielczość grafiki nie będzie miała wpływu na jakość druku, a tylko niepotrzebnie zwiększy 'ciężar’ pliku. Co więcej, zbyt wysoka rozdzielczość bitmapy zapisana w pliku PDF może również spowodować problemy podczas druku.

Wzór na obliczenie wielkości w pikselach:
rozmiar w centymetrach dzielimy przez 2,54 i mnożymy przez pożądaną rozdzielczość (DPI) = rozmiar w pikselach

Dla grafiki w rozmiarze A4 wzór będzie wyglądał następująco:
29,7cm / 2,54 * 300 = 3550 pikseli
21 cm / 2,54 * 300 = 2480 pikseli.


Problem z niepoprawną rozdzielczością plików przeznaczonych do druku wynika z kilku kwestii. Po pierwsze, bardzo często klienci pobierają zdjęcia i grafiki z internetu lub z komunikatorów (też internet), gdzie rozdzielczość zdjęć została ustawiona na poziomie 72dpi, czyli do oglądania na monitorze.

Dobrej jakości zdjęcia i inne grafiki dostępne są w wielu „bankach zdjęć”. Niestety większość z nich jest płatna, ale można znaleźć również ciekawe darmowe grafiki. Cechą tych serwisów poza wysoką jakością oferowanego materiału jest też pełna informacja o prawach autorskich, dostępnych wielkościach i rozdzielczościach.


Nieodpowiednia rozdzielczość grafik (zdjęć) wynika również z ustawień skanerów lub telefonów komórkowych, w których domyślnie wybrana jest niska rozdzielczość.

Skanuj zawsze w wyższej rozdzielczości (300 dpi), zapisuj zdjęcia w telefonie w wyższej dostępnej jakości i rozdzielczości. Zawsze można zmniejszyć grafikę bez utraty jakości – w drugą stronę jest to niemożliwe.


Niska rozdzielczość bitmapy (zdjęcia) w druku objawia się zazwyczaj postrzępionymi literami i liniami, przebarwieniami, rozmazanymi kształtami i widocznymi ‘pikselami’. 

Rozdzielczość i jakość

Rozdzielczość to jednak nie wszystko co gwarantuje nam odpowiednią jakość obrazu. O jakości decyduje też kompresja lub jej brak. Oryginalną grafikę w skali 1:1 należy zapisywać w jak najlepszej jakości – najlepiej zapisać bitmapę w formacie TIFF z kompresją LZW (kompresja bezstratna) lub formacie JPG (JPEG) z kompresją 100% (najwyższa jakość).

Czasami klienci próbują sztucznie podnieść jakość grafiki poprzez jej resamplowanie. Polega to na „poprawieniu” zdjęcia o niskiej rozdzielczości poprzez zmianę jej wartości na wyższą, a następnie zapisaniu zdjęcia z nowym, wyższym parametrem. W ten sposób zwiększymy wartość dpi, jednak jakości zdjęcia nie poprawimy!

Grafiki wektorowe i teksty zapisane w pliku PDF mają zwykle małą 'wagę’, a oferują tą samą najwyższą jakość zarówno na ekranie jak i na wydruku.


Jak sprawdzić jaką wielkość ma nasza grafika / zdjęcie?

Najprościej wielkość i rozdzielczość naszej grafiki sprawdzimy we właściwościach pliku: w systemie Windows po kliknięciu prawym przyciskiem myszki / Właściwości / zakładka Szczegóły – znajdziemy aktualny rozmiar w pikselach.