Tomiki poezji powstają zwykle jako zbiór pojedynczych wierszy napisanych w różnym czasie. Niektórzy autorzy spisują je od razu na komputerze, ale większość na luźnych kartkach (długopisem, piórem lub ołówkiem). Aby wydać tomik wierszy, wszystkie wiersze należy przekształcić do postaci cyfrowej, czyli wprowadzić do komputera.
Dokumenty zapisane i edytowane na komputerze mają tę zaletę, że mogą być w nieskończoność modyfikowane, poprawiane i uzupełniane. Z uwagi na swoją niewielką wagę mogą być bezpiecznie przechowywane i edytowane w poczcie elektronicznej lub na wirtualnych dyskach (chmura).
Ze względu na zróżnicowany charakter pisma odręcznego (często nieczytelnego), nie ma możliwości automatycznego rozpoznania tekstu przez skanowanie OCR.
Są przynajmniej dwie metody zapisu dokumentów wierszy:
- Zbiór pojedynczych wierszy w jednym wielostronicowym dokumencie
- Pojedyncze dokumenty opatrzone tytułem
W przypadku pierwszej metody nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji przepisywania wierszy zrealizować także skład i łamanie tekstu do ostatecznej postaci tomiku poezji.
Projekt okładki warto zostawić na sam koniec.
Na początku warto przygotować sobie (osobno) na kartce lub komputerze spis treści, a dokładniej: jak chcemy podzielić wiersze (rozdziały?), w jakiej kolejności i z jakimi tytułami (jeśli nie mają tytułów, to mogą być tymczasowe)?
Czy planujemy dodatkowe strony przed wierszami? Poprawny tomik wierszy powinien zawierać przynajmniej dwie strony na początku dokumentu (tytułowa i redakcyjna). Niektórzy autorzy przed właściwą treścią umieszczają wstęp lub inne wprowadzenie.
Jeśli podczas przepisywania wierszy chcemy nadać tomikowi poezji odpowiednią formę, należy zastanowić się nad fizyczną wielkością publikacji: A5, B5-, a może inny niestandardowy format? Dla tomików wierszy najbardziej odpowiednia jest niewielka forma książeczki najczęściej w miękkiej oprawie klejonej. Wszystkie parametry techniczne poznasz tutaj.
Formatowanie nowego dokumentu (wielkość i marginesy)
Nowy dokument w każdym edytorze tekstu przyjmuje domyślne ustawienia, więc należy pamiętać, aby je zmienić i dostosować do własnych potrzeb. Do dyspozycji mamy szereg parametrów, które z reguły znajdują się w zakładce „Układ” (MSWord). Można tu ustawić zarówno wielkość dokumentu, jak i odpowiednie marginesy (ustawienia strony).
Numery stron
Numery stron można wstawić już przy pustym jeszcze dokumencie. Numerowana będzie każda strona automatycznie. Docelowo numery stron nie powinny się pojawiać na wybranych stronach ‘specjalnych’, ale nie warto się tym teraz przejmować. Warto tylko wiedzieć, że numery stron wstawia się w zakładce ‘ Wstawianie’ i sekcji ‘ nagłówek i stopka’. Numery stron można w każdej chwili edytować i dopasować do swoich potrzeb, a aktualizacja w całym dokumencie nastąpi automatycznie.
Style akapitowe
Rozdziały, tytuły i zwykły tekst formatowane są, a właściwie mogą być poprawnie za pomocą stylów akapitowych. Użytkownicy komputera często o tym zapominają lub nie wiedzą. Czym są style akapitowe? Są sposobem zapisu konkretnego akapitu przy zachowaniu jego charakterystycznych właściwości określających wygląd i położenie. Dzięki nim uzyskujemy w publikacji ujednolicony wygląd dla określonych bloków tekstowych. Style znajdują się w zakładce „Narzędzia główne” i sekcji „style”. Edytory tekstu domyślnie oferują szereg gotowych stylów. Prawdopodobnie każdy edytor tekstowy ma ustawiony domyślnie STYL NORMALNY, jednak w różnych komputerach ten styl może różnie wyglądać (czcionka).
Pamiętajmy, że style można modyfikować oraz tworzyć nowe.
Wprowadzanie tekstu
Tekst w nowym dokumencie powinniśmy wstawić według ustalonego wcześniej planu (tymczasowy spis treści), zaczynając od strony tytułowej, która zawiera imię i nazwisko autora oraz tytuł i/lub podtytuł. Nie musimy tego robić teraz, ale pamiętajmy, aby teksty na stronie tytułowej były odpowiednio sformatowane i miały odpowiednią wielkość. Stronę należy zakończyć wstawieniem „podziału strony”.
Podział strony
Podział strony może być bardzo ważną i wygodną funkcją, ale nie jest obligatoryjny. Sami decydujemy, jak podzielimy strony naszego tomiku poezji; czy wiersze będą zajmować zawsze 1-2 strony, czy może będą umieszczone jeden pod drugim. Podział strony warto stosować tam, gdzie chcemy wymusić odpowiedni układ stron. Na przykład wstawienie podziału na pierwszej stronie wymusi przejście do nowej, która powinna być stroną redakcyjną. Stronę redakcyjną można wypełnić tymczasowym tekstem i zakończyć podziałem strony, przechodząc do właściwej treści.
Dzięki funkcji wstawiania podziału strony można w prostu sposób wstawić w publikacji wakaty (puste strony).
Właściwa i najważniejsza część pracy to wpisywanie (przepisywanie) tytułów rozdziałów (jeśli są), tytułów wierszy oraz samych wierszy. Pamiętajmy, aby przy edycji np. tytułów wierszy używać odpowiedniego stylu akapitowego (np. tytuł), a dla treści wiersza odpowiedniego dla niego stylu (np. Normalny). Jeśli zadbamy o to, aby zachować w całym dokumencie spójność w stosowaniu stylów, możemy łatwo wygenerować automatyczny spis treści.
Spis treści
Generowanie spisu treści jest funkcją automatyczną edytorów tekstu. Spis treści jest sam w sobie zbiorem kilku stylów bazujących na innych. Co to znaczy? Funkcja generowania spisu treści automatycznie indeksuje wszystkie wystąpienia konkretnego stylu (np. tytuł) i wyświetla je w postaci listy wraz z przyporządkowaną stroną, na której ten styl występuje. Tylko tyle i aż tyle – bardzo prosto i wygodnie. W przypadku zmiany kolejności wierszy (wycięte w jednym miejscu i wklejone w innym) wystarczy włączyć funkcję aktualizacji spisu treści, który zmieni swoją zawartość.
Korekta i ostateczne poprawki
Nie ma takiego autora, który nie popełniłby błędu nawet we własnym utworze. Zwykle korektą zajmują się wyspecjalizowane osoby (redaktorzy i korektorzy) z gruntowną znajomością języka. Jeśli nie stać nas na taką usługę, to warto, aby nasze wiersze przed drukiem przeczytały inne osoby. W najgorszym wypadku sami przeczytajmy je jeszcze 2-3 razy, ale w większym odstępie czasu.
Nowoczesne metody wprowadzania tekstu
W momencie pisania tego artykułu są już dla wszystkich dostępne narzędzia sterowane głosem. Tę metodę z powodzeniem używa wielu pisarzy i redaktorów. Narzędzie to jest też niezwykłym udogodnieniem dla osób słabowidzących lub z innymi ograniczeniami. Narzędzia działają zarówno na współczesnych komputerach, jak i telefonach komórkowych. Wymagają pewnego treningu i „oswojenia”, ale mogą być olbrzymim udogodnieniem np. dla osób starszych.
Kliknij i poznaj parametry techniczne książek w oprawie miękkiej klejonej.
Chcesz się dowiedzieć więcej – napisz do nas!